سامانه امضای الکترونیکی و احراز هویت قوه قضائیه با حضور دکتر شهریاری رونمایی شد

امضای الکترونیکی

سامانه امضای الکترونیکی و احراز هویت قوه قضاییه با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری، معاون رییس قوه قضاییه و رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، الفت، معاون اجتماعی قوه قضاییه و برخی از مسئولان قوه قضاییه و نماینده دادستان تهران و رییس کانون وکلای دادگستری مرکز کانون وکلا در مرکز همایشهای صداو سیما رسما رونمایی شد.

 

با استفاده از سامانه‌های «احراز هویت» و «امضای الکترونیکی» وکلای دادگستری به صورت غیرحضوری توسط کارت هوشمند، دادخواست‌های خود را با امضای الکترونیکی به مراجع قضایی ارسال می‌کنند.

 

دکتر شهریاری در این مراسم گفت این فناوری برای نخستین بار در کشورمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و بر این اساس در هر مکانی که وکیل حاضر باشد، امکان احراز هویت و امضای اوراق نیز وجود خواهد داشت.

 

وی افزود این سرویس در حال حاضر روی کارت‌های هوشمند کانون وکلای دادگستری ارائه شده و در حال حاضر هزار وکیل به آن دسترسی دارند و می‌توانند از امضای الکترونیکی استفاده کنند.

 

معاون رییس قوه قضاییه همچنین گفت امکان قرار دادن امضای الکترونیکی روی کارت‌های هوشمند برای شهروندان نیز از نظر ساختار فنی وجود دارد اما این مسئله نیازمند همکاری با ثبت احوال است و تاکنون چندین جلسه نیز در این رابطه برگزار شده است.

 

گزارش تصویری