مراسم رونمایی از سامانه ثبت دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران با حضور دکتر شهریاری برگزار شد

امضای الکترونیکی

به گزارش واحد خبر مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، مراسم رونمایی از سامانه ثبت دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ با حضور دکتر شهریاری معاون قوه قضائیه و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات برگزار شد.

 

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه گفت: امروز اقدام مبارکی توسط دستگاه قضایی صورت گرفته است و اولین روز افتتاح رسمی سامانه ثبت دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران است. وی همچنین با اشاره به اصل ۱۴۲ قانون اساسی، گفت: بر این اساس دارایی رهبر، رئیس جمهور، معاونان رئیس جمهور، وزیران و همسر و فرزندان آن‌ها قبل و بعد از خدمت، توسط رئیس قوه قضائیه رسیدگی می‌شود که برخلاف حق افزایش نیافته باشد.

 

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه بیان داشت: رییس قوه قضائیه دارایی‌های خود، همسر و فرزندان تحت تکفلشان را به مقام معظم رهبری اعلام کردند و خودشان پیشگام در انجام قانون هستند.

 

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه تصریح کرد: مسئولان ابتدا باید در سامانه ثنا ثبت نام کنند و ثبت اطلاعات منحصراً در سامانه دارایی مسئولان انجام می‌شود.

 

وی ادامه داد: افشا و انتشار اطلاعات جرم انگاری شده است و به دلیل ملاحظات امنیتی ثبت دارایی در چند مرحله انجام می‌گیرد تا اگر احیانا مشکلاتی در حوزه امنیتی وجود دارد برطرف شود.

 

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه بیان داشت: دارایی مسئولان شامل دارایی‌های خارج از کشور هم می‌شود.

 

این مسئول قضایی ادامه داد: ملاحظات امنیتی برای ما اهمیت بسیاری دارد و تاکنون پایگاهی که تا این اندازه ملاحظات امنیتی داشته باشد در قوه قضائیه نداشته‌ایم و یا کم داشته‌ایم، هیچ کس جز رئیس قوه قضائیه دسترسی به اطلاعات نخواهد داشت، اطلاعات را رمزگذاری خواهیم کرد و در بستر اینترنت قرار نمی‌دهیم و اطلاعات دارای ۳ کلید رمزگذاری است.

 

وی خاطرنشان کرد: قوانین ما منحصر به این قانون نیست، قوانین دیگری داریم که اگر کسی مرتکب اموری همچون رشوه، اختلاس و.. شود منتظر نمی‌مانیم تا دوره مسئولیتش تمام شود و قوه قضائیه ورود خواهد کرد.

 

معاون قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در رابطه با شناسایی اموال مسولان در خارج از کشور، جمهوری اسلامی ایران با برخی از کشور‌ها مراوده‌ای ندارد در این رابطه چگونه اقدام خواهد شد گفت: چه مراوده داشته باشیم و چه نداشته باشیم دستگاه‌های اطلاعاتی ما همه چیز را تحت نظر دارند، قانونگذار در حال حاضر بیان به خوداظهاری دارد و ما حق تجسس نداریم، تجسس حرام است، اگر پای کسی در پرونده‌ای کشیده و فسادی رخ دهد ورود خواهیم کرد.

 

گفتنی است در پایان سامانه ثبت دارایی مقامات، مسولان و کارگزاران با حضور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در این معاونت به صورت رسمی افتتاح شد.

 

گزارش تصویری