یک گام در راه امام و انقلاب

نقل است که روزی شیخ ابوسعید ابوالخیر، برای موعظه در مسجدی حاضر شده بود. مسجد آکنده از جمعیت بود به نحوی که برخی افراد که می‌خواستند وارد مسجد شوند، جای مناسبی برای نشستن نداشتند. شیخ ابوسعید بر بالای منبر بود و منتظر که خطابۀ خویش را آغاز کند. در این هنگام پیرمردی از میان جمعیت برخاست و به قصد آنکه برای افراد تازه وارد، جایی باز کند تا آنها هم بتوانند بنشینند،‌ رو به سوی درب ورودی مسجد بانگ زد که: «درود و رحمت خداوند بر آن کس که از جای خود برخیزد و قدمی به پیش گذارد».
ابوسعید با شنیدن این جمله، خطابۀ خویش را چنین آغاز کرد که ای مردم، هر آنچه می‌خواستم در موعظه‌ام برای شما بیان کنم، همان بود که از زبان این پیرمرد شنیدید و خطابه‌ای بیش از این ندارم. آری! درود و رحمت خداوند بر آن کس که از جای خود برخیزد و گامی به پیش بگذارد. شیخ این را گفت و از منبر پایین آمد.
این گفته و گفته‌هایی ازا ین دست، میراث‌دار و ریزه‌خوار کلام امام معصوم(ع) است که فرمود: مَنِ اسْتَوي يَوْماهُ فَهُوَ مَغْبُونٌ وَ َمْن كانَ آخِرُ يَوْمَيْهِ شَرَّهُما فَهُوَ مَلْعوُنٌ وَ مَنْ لَمْ يَعْرِفِ الْزِيادَهَ فِي نَفْسِهِ فَهُوَ فِي نُقْصانٍ وَ مَنْ كانَ اِلي الْنَقْصانِ فَالْمَوْتَ خَيْرٌ لَهُ مِنَ الْحَياه (بحار الانوار، ج۷۸، ص۳۲۷)
ماجرای امروز ما و جامعۀ ما و تکالیفی که بر دوش داریم نیز چنین است. بنده تا پیش از ایام ثبت نام خبرگان، بنایی بر ورود به این عرصه نداشتم چرا که معتقد بودم اساتید و بزرگانی که توفیق تلمذ نزد برخی از آنها را داشته‌ام در این فضا حضور دارند. معمولاً احتجاجات و مراجعات برخی دوستان برای وادار کردن من به حضور در صحنۀ انتخابات خبرگان را هم با همین استدلال پاسخ می‌گفتم.
در دومین روز از ثبت نام برای انتخابات خبرگان بود که گفتگو و احتجاجی از سوی یکی از هم‌مباحثه‌ای‌های دیروز و فضلای امروز حوزۀ علمیۀ قم با من صورت گرفت. نفوذ آن کلام مرا واداشت تا با یکی از اساتید و فضلای معمّر و نمایندۀ ادوار خبرگان گفتگو و مشورت کنم که ایشان نیز مرا ترغیب به حضور کردند....
این گامِ امروز من است و امیدوارم که که برای بهتر ساختن و حراست از فردا و فرداهای انقلاب اسلامی و نظریۀ سترگ و استوار ولایت فقیه مفید و مؤثر واقع شود. از خداوند حکیم مسئلت دارم که به واسطۀ این گامهای کوچک ما، امروز ما را بهتر از دیروزمان بدارد و ما را در خدمت به خلق خویش و حفظ و حراست از دستاوردها و آرمان‌های امام راحل عظیم الشأن و انقلاب اسلامی یاری کند.